Teplota klesá a lidé hledají způsoby, jak si i v zimním období zajistit dostatek vitamínů a uchránit se tak proti nachlazení a jiným onemocněním. Pokud i vy myslíte na prevenci či chcete jen obohatit svůj jídelníček, zařaďte do stravy pickles. Pickles je označení pro kvašenou zeleninu (= kysanou = fermentovanou). Kvašení nejenže představuje skvělý způsob konzervace potravin, ale též zlepšuje jejich stravitelnost a výživovou hodnotu. Kvašená zelenina obsahuje spoustu minerálů, vitamínů a enzymů, čímž posiluje organismus a přispívá imunitnímu systému.
Mimo to pickles obsahují probiotika neboli bakterie mléčného kvašení, což ocení nejen lidé na rostlinné stravě, ale též lidé, jenž užívali antibiotika, hormonální antikoncepci či potřebují srovnat zažívání. Obsahem probiotik pickles podporují přirozenou střevní mikroflóru a správnou funkci imunitního systému, pomáhají odstraňovat odpadní látky z těla a díky velkému obsahu vlákniny též pomáhají při zácpě. Právě u probiotik ale nastává menší problém – jsou citlivé na teplo, tudíž je třeba dát pozor, aby kvašená zelenina nebyla sterilovaná či pasterizovaná. Nejlepší je proto připravit si pickles doma.
Nejčastěji se kvasí zelí, ale je možné použít i jiné druhy zeleniny či ovoce – například mrkev, brokolici, jablka, květák či červenou řepu. Vodním kvašením si můžete připravit tradiční kyselé okurky. Kvasit se dá se solí i bez soli, s ní je to však jednodušší a spolehlivě se vyhnete růstu patogenních bakterií. Kvašení probíhá při pokojové teplotě v délce několika dní (závisí na druhu zeleniny) a hotové pickles se skladují v chladu – tak vydrží až několik týdnů. Ideální je kvašenou zeleninu tepelně neupravovat a jíst malé množství každý den.