V minulém článku jsem vám popsala, jak se u nás balí objednávky z e-shopu a dnes se podíváme na zoubek našemu textilu a potisku. Stejně jako u balení objednávek jsem i tady měla hned na začátku jasno – zase to chci co nejvíc “eko”. Mým cílem bylo sehnat
- fairtrade textil
- ekologický potisk
Už předem jsem věděla, že sehnání textilu nebude problém, ale u potisku jsem se bála, že na to bude naše krajina krátká a já budu muset hledat za hranicemi. Překvapivě jsou však u nás hned dvě tiskárny, co ekologický potisk nabízí (tedy možná jich je víc, ale já vím jen o dvou). Jen jedna z nich – MERCHYOU – však vlastní GOTS certifikát. Tento certifikát jsem dříve neznala, ale jakmile jsem se o něm dozvěděla, tak jsem věděla, že tohle potřebuju a právě díky tomu, že tisknu v tiskárně, která GOTS získala, tak tento certifikát mohou mít i mé produkty.
Aby konečný produkt (například toto tričko) byl certifikovaný GOTS, pak musí textil, potiskové barvy i tiskárna mít GOTS certifikát – zkrátka skrze úplně celý výrobní proces musí být dodrženy podmínky certifikátu. Tohle je dost důležité, jelikož štítek na tričku říkající, že jde o 100% biobavlnu říká v podstatě jen to, že daná bavlna byla vypěstovaná v ekologickém zemědělství, ale o jejím dalším zpracování to neříká nic. Takže další zpracování klidně mohlo probíhat konvenčním způsobem – bavlna mohla být nabarvena toxickými chemikáliemi a člověk, co s ní pracoval nemusel dostat spravedlivě zaplaceno. S GOTS máte jistotu, že pěstování vstupního materiálu i jeho další zpracování probíhalo udržitelně a eticky a že v rukou držíte 100% zdravotně nezávadný produkt.
Mezi GOTS certifikovaný textil, jenž nabízí MERCHYOU patří některé produkty Stanley/Stella, Neutral, Mantis, BabyBugz a celá kolekce Earth Positive. Produkt vám přijde i s visačkou (viz fotky), na které je napsané číslo licence a vy si můžete na internetu sami zkontrolovat jeho pravost. Zde si můžete ověřit certifikaci tiskárny MERCHYOU – číslo jejich certifikátu je DK25671.
A CO TO TEN GOTS PŘESNĚ JE?
GOTS neboli Global Organic Textile Standard je nejpřísnější světová norma pro zpracování textílií. Určuje sociální a enviromentální kritéria výroby s tím, že certifikovaní výrobci jsou pravidelně kontrolováni nezávislým orgánem (u MERCHYOU je to Soil Association). Jednou za 2 roky prochází certifikát revizí a zpřísňováním podmínek. Logo GOTS nedávno prošlo obměnou, takže můžete momentálně na textilu najít dvě různá provedení (viz obrázek).
Certifikát GOTS uznává 2 stupně označování:
1. “organický produkt” – takový produkt obsahuje minimálně 95% organických vláken a maximálně 5% neorganických přírodních nebo syntetických vláken
2. “produkt z X% organický” – obsahuje minimálně 70% organických vláken a maximálně 30% neorganických vláken s tím, že pouze 10% může být syntetického původu (u ponožek, legín a sportovních oděvů je to 25%)
DALŠÍ CERTIFIKÁTY
Kritéria jednotlivých textilních certifikátů se značně liší. Například minimální požadovaný podíl biovláken se pohybuje od 5 do 95%. Což znamená, že si můžete koupit produkt označený jako “bio bavlna” a v ruce přitom držet produkt, který reálně obsahuje pouze 5% bio textilních vláken. Zkuste si stejnou situaci převést na potraviny – například byste si koupili müsli označené jako bio a při bližším zkoumání zjistili, že sice obsahuje 5% bio mandlí, ale zbytek ingrediencí pochází z konvenčního zemědelství. Trochu podfuk, ne?
Nejčastější textilní certifikát je Oeko-Tex Standard 100, který se však neřadí mezi bio certifikáty, nýbrž zdravotní certifikáty – produkty s tímto certifikátem zaručují, že byly testovány na přítomnost nebezpečných chemikálií. O podmínkách pěstování, zpracování materiálu, etičnosti výroby, potisku či distribuci neříká nic.
Další certifikát je například OCS 100 (Organic 100 Content Standard), který se vztahuje k podílu bio vláken v produktu. Pokud na štítku najdete označení “Made with/Contains Organically Grown Material”, tak to znamená, že obsahuje minimálně 95% bio bavlny (zbylých 5% pak může být jakékoliv konvenční vlákno kromě konvenční bavlny). O zpracování materiálu, etičnosti výroby, potisku či distribuci tento certifikát neříká nic.
U Organic Blended Content Standard platí stejná pravidla jako výše, akorát s tím rozdílem, že zde se ve výrobku nachází minimálně 5% a maximálně 95% bio vláken (pokud na štítku není info o procentuálním podílu, pak si můžete být jistý, že tam bio vláken bude pouze těch 5%). Stejně jako u předchozího certifikátu, i zde nevíme nic o zpracování materiálu, etičnosti výroby, potisku či distribuci.
Certifikace neziskové organizace Fair Wear Foundation je zase trochu jiný – nesoustředí se na obsah bio vláknech, nýbrž na etičnost výroby s tím, že tento certifikát zaručuje férové pracovní podmínky pro zaměstnance ve výrobě.
Mým cílem je mít vždy certifikaci Fair Wear a co nejčastěji certifikaci GOTS. Bohužel u GOTS jsem někdy omezená textilem – například budoucí tašky chci nechat tisknout na recyklovaný textil a ten certifikát GOTS nemůže mít. Pokud je to však možné, vždy se snažím raději vybrat textil s GOTS certifikátem, aby i konečný produkt, který se dostane k vám domů tento certifikát měl.